Yönetim Becerileri Eğitimleri

Yaratıcılık Eğitimleri

Outdoor Takım Çalışması

Mehmet Kocabaş Kimdir?

Mehmet Kocabaş ODTÜ İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 1984 yılında Sabancı Holding’e bağlı LASSA firması Personel Bölümünde başlamıştır.

1986 yılında Yönetim Hizmetleri Kısım Müdürü olarak ARGESA da görev alan Kocabaş burada işe alım, iş tanımları, ücret ve maaş yönetimi gibi personel fonksiyonlarının yanı sıra, proje fizibilite çalışmaları ve yönetim enformasyon sistemleri geliştirilmesi üzerinde çalışmıştır.

Bunu takiben Personel Müdürü olarak BEKSA da göreve gelen Mehmet Kocabaş bu şirkette geniş anlamda personel fonksiyonundan sorumlu olmuştur.

1989 yılında Tetra Pak’ta İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev alan Kocabaş bu görevine 8 yıl devam etmiştir. Kocabaş bu şirkette endüstriyel ilişkiler, maaş ve ücret yönetimi, işe alım, yönetim geliştirme ve eğitim konularında bir çok çalışmalar yapmış ve sistemler geliştirmiştir. 1997 yılında Tetra Pak’tan ayrılan Kocabaş halen Praendex Europe’un Türkiye kanadında yönetim danışmanlığı yapmaktadır.

Yaratıcılık Kocabaş’ın özel ilgi alanıdır. Kendisi bu konuda dünyadaki çeşitli çalışmaları incelemiş ve ilgili otoritelerin seminerlerine katılmıştır. Dünyaca ünlü yaratıcılık gurusu Edward de Bono’nun seminerlerini Türkiye’de vermeye yetkili olan tek konuşmacıdır.

Öğrenen Organizasyonlar konusunda A.B.D. Vanderbilt Üniverstesinde 1995 ve 1996 yılları arasında araştırmalar yapan Mehmet Kocabaş bu paralelde Tetra Pak Türkiye’de bir pilot çalışma yönetmiştir.

1994 yılından beri kendi teknesi ile yat yarışlarına katılan Kocabaş, yarışlardaki başarının temel unsurunun, ekibin iyi haberleşmesi, birbirini desteklemesi, birbirine güvenmesi, sistem düşüncesine sahip olması; özetle iyi bir takım çalışması sergilemesi olduğunu gözlemlemiştir. Bunun üzerine Türkiye’de yepyeni bir uygulama olarak verdiği takım çalışması eğitimlerini yelkenli teknelerde gerçekleştirmeye başlamıştır.

Kocabaş 1997 yılına kadar Brüksel’de Management Centre Europe adına öğrenen organizasyonlar konusunda bir dizi program vermiştir. HalenTürkiye’de yönetim ve yaratıcılık konularında eğitimler vermekte ve danışmanlık yapmaktadır. 

  • Yanlış giden nedir? En büyük rekabet silahı olan motive olmuş, enerjik, işbirliğine hazır ve güven dolu insanların oluşturduğu güçlü kaynakları gerçekten kullanan şirket sayısı niçin bu kadar az?

    Wickham Skinner